Pieprz jest powszechnie stosowaną przyprawą. Gości w naszych kuchniach ze względu na charakterystyczny, pikantny smak. Zawdzięczamy go zawartej w pieprzu piperynie. Czy warto po nią sięgać wyłącznie dla smaku? Jakie jeszcze właściwości posiada piperyna?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Piperyna jest alkaloidem skumulowanym głównie w wierzchniej okrywie ziarna pieprzu. Występuje w postaci czterech, podobnych w budowie związków chemicznych: trans – trans, cis – trans, cis – cis, trans – cis. Jednak to formie trans – trans piperyny zawdzięczamy jej ostry smak. Piperyna jest skuteczna w walce z insektami, stąd też można znaleźć ją w środkach owadobójczych i pestycydach. Jednak dziedziną, w której znalazła najszersze zastosowanie jest medycyna.
Piperyna stymuluje wydzielanie enzymów trawiennych, znacząco skraca czas pasażu żołądkowo-jelitowego oraz przyspiesza trawienie pokarmu. Wysoka dawka piperyny może także obniżać stężenie glukozy w surowicy krwi. Ponadto piperyna zakłóca aktywność genów kontrolujących powstawanie nowych komórek tłuszczowych, dzięki czemu obniża ich poziom w krwiobiegu oraz hamuje powstawanie nowych.
Piperyna to substancja godna uwagi – mówi pracownik firmy FarmEKO Ewa Bryl - skutecznie przyspiesza metabolizm, jak również pomaga w spalaniu nadmiernej tkanki tłuszczowej. W naszym sklepie cieszy się sporym zainteresowaniem klientów.
Piperyna zwiększa wchłanianie niektórych składników takich jak: beta – karoten, selen, witaminy z grupy B. Ułatwia także absorpcję koenzymu Q10. Ze względu na tą właściwość często dodawana jest do preparatów mineralno – witaminowych, w celu poprawienia ich przyswajalności.
W badaniu na myszach dowiedziono, że podawanie piperyny oraz alkoholowego ekstraktu z rośliny Piper longum działa toksycznie na komórki nowotworowe. Ponadto wykazano, iż piperyna oraz wyciąg alkoholowy z Piper longum hamują rozwój nowotworu i mogą przyczynić się do wydłużenia czasu życia myszy z guzem nowotworowym.
Piperyna podawana jednocześnie z niektórymi lekami ma zdolność zwiększania ich biodostępności. Wykazano, iż propanolol, jak również teofilina podane jednocześnie z piperyną mają dłuższy okres półtrwania, a także wyższe stężenie maksymalne w surowicy krwi. Większa biodostępność leków może zostać wykorzystana w celu uzyskania lepszej kontroli nad terapią oraz zwiększonej podatności pacjenta na podany lek.
Piperyna jest również silnym „zmiataczem” wolnych rodników, które przyczyniają się do powstawania wielu chorób, jak również przyspieszają starzenie się organizmu. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym zapobiega występowaniu stresu oksydacyjnemu w organizmie. Stres oksydacyjny jest stanem zakłóconej równowagi między wolnymi rodnikami a antyoksydantami. Może prowadzić do wystąpienia miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu. Do jego wystąpienia może przyczynić się między innymi dieta bogata w żywność przetworzoną o dużej zawartości tłuszczów nasyconych.
W badaniu prowadzonym na szczurach, zwierzęta podzielono na dwie grupy: u jednej stosowano dietę wysokotłuszczowej, natomiast dietę drugiej wzbogacano dodatkowo piperyną. Zaobserwowano obniżenie stresu oksydacyjnego u szczurów, którym wraz z dietą wysokotłuszczową podawano jednocześnie piperynę.
Początkowo udokumentowano kilka kontrowersyjnych raportów dotyczących bezpieczeństwa stosowania piperyny, jako dodatku do żywności. Badania prowadzone na zwierzętach dowiodły jednak, że piperyna jest substancją niegenotoksyczną, a wręcz posiada właściwości anty – mutagenne i przeciwnowotworowe, w związku z czym może być przez nas spokojnie stosowana.
Jakie znacie jeszcze inne tak zdrowe substancje jak piperyna?
Zdjęcie główne pochodzi z: trophygeek via Foter.com / CC BY
Komentarze
majaczynska
8 lutego 2017, 22:58
Według mnie piperyna wspomaga odchudzanie- sama stosuję Piperine Max, razem z dietą i ćwiczeniami. Efekty są, i to całkiem niezłe jak na tak krótki okres. Przede wszystkim dobrze się czuję podczas całej kuracji, organizm dobrze znosi dietę :)
Bouquet
5 grudnia 2016, 10:57
ja stosowałam wraz ze znajomą, ale nie było żadnych efektów
ja6546565
27 listopada 2016, 12:34
Czy faktycznie dzięki niej schudniesz? Zapytaj dietetyka: dietetykwarszawa pl.
wie58
20 września 2016, 17:54
Używam
LidiaGJ
7 września 2016, 14:37
Nie wierzę. Znam osoby, które stosowały. Zero efektów. Ale czego się spodziewać jeśli nie zmienia się w ogóle stylu życia.
Tro.skliwa
7 września 2016, 11:21
Ruch i racjonalne żywienie to podstawa. Ale jak najbardziej można wspomagać się różnymi przyprawami, ponieważ wspomoagają one odchudzanie:)
Nianiusia
3 września 2016, 16:10
Mądrze jeść i dużo się ruszać sukces gwarantowany
ilonka1106
3 września 2016, 13:28
Kochani, zjadłam kilka " opakowań " piperyny... To kolejne oszustwo i naciąganie niestety. Cudowne opinie "klientek" są , bo to czysty pieniądz...., ale zastanawiam sie dlaczego nigdy nie ma mojej opinii, która jest negatywna odnośnie tego produktu ... Hmmmm... zła opinia pieniędzy firmom nie daje.... Pozdrawiam serdecznie :)
Cassie.McFly
3 września 2016, 07:50
Artykuł sponsorowany... widziałam w necie te reklamy i cudowne opinie "klientek", ale nie wiem, czy to naprawdę działa...
wie58
31 sierpnia 2016, 23:17
ciekawe
anna123455
31 sierpnia 2016, 20:57
Nic tak dobrze nie wplywa na chudnięcie jak wysiłek fizyczny a reszta dodatków to tylko wspomagacze
MielClaudia
31 sierpnia 2016, 16:56
Brzmi to troche jak kolejna substancja ''cud'' na odchudzanie.. zrobi się szum narobią z trego różnych produktów żeby wyciągnąć z nas zwykłych smiertelników jak najwięcej kasy.. i ucichnie .. i znajdzie się kolejny .. i tak wkółko .. Żeby schudnąć trzeba siebie , a nie fikcyjnych preparatów ''cud''
aska1277
31 sierpnia 2016, 13:17
Pierwsze słyszę...ale w sumie to nie ma cudownych specyfików na odchudzanie :) jak się samemu na swoje ciało nie zapracuje to nikt za nas nie schudnie :)